Bet vėl atgimė naujas susižavėjimas. tai nutiko per optikos paskaitą. Galiu dėkoti šauniam dėstytojui V. Balevičiui už "lyrinius nukrypimus", kaip mano fizikos mokytoja I. Stulpinienė vadindavo pasakojimus apie tai,kas įdomu, bet ko nereikės egzaminui.
Casimir Force
vakuume pastačius lygiagrečiai, mažu atstumu, viena kitai laidžias neįelektrintas plokšteles, atsiranda taip vadinama silpna traukos jėga, vadinama Casimiro jėga.
Tai Nulinio Lygmens Fliuktuacijų (Zero-Pont Fluctuations) egzistavimo įrodymas.
Yra kalbama apie virtualias daleles, kurios karts nuo karto pasirodo "iš niekur" ir trumpiems laiko periodams sudrumsčia sistemos energijos momento tvermę, ką leidžia Haisenbergo neapibrėžtumas. fliuktuojančios daledės sukuria "radiacijos slėgį", kuris viduje tarp plokštelių yra mažesnis, nei jų išorėje . Todėl atrodo, kad plokštelės viena kitą traukia.
-Kodėl slėgis viduje mažesnis, nei išorėje?
Tik dalelių, kurių sveikas bangų skaičius telpa į tą atstumą tarp plokštelių, energijos (ar jų fliuktuacijos) sudaro slėgį.
Taigi, natūralu, kad tarp plokštelių pasireiškia mažiau dalelių fliuktuacijų nei jų išorėje.
Slėgis viduje mažėja, artinant plokšteles vieną prie kitos - taigi trauka auga.
Gauta tokia jėgos formulė:
F=(pi*c*h*A)/480*(L)^4 ,
pi=3,1415...
c- šviesos greitis
h- Planko konstanta
L- atstumas tarp plokštelių
A- plokštelės paviršiaus plotas
Šis efektas įpatingas tuo, kad kvantiniai reiškiniai juntami mikro pasaulyje. Gabaritai tokie:
- plokštelių plotas 1 cm^2
- atstumas tarp jų 1 mikronas (10^-6 metro)
- traukos jėga apie 10^-7 N - gana silpna jėga, tačiau šiuolaikine aparatūra užfiksuoti galima.
Ar traukos, ar stūmos jėga pasireikš - priklausys nuo kūnų (plokštelių) formos ir tarpusavio padėties.
Tai vėlgi susyję su fotonų/virtualių dalelių bangos ilgiu.
Fotonai, kaip ir visi bozonai sukuria traukos jėgą, tačiau fermionai - stūmos. [įdomu ar tai reiškia, kad jie ne kuria bangas, o traukia?] . Taigi, jei "traukiančių" ir "stumiančių" dalelių būtų vienodas skaičius, jos viena kitą kompensuotų ir nejaustume jokio Casimiro efekto. Tačiau taip nėra, o tai ir įrodo, kad elektromagnetizmas nėra supersimetrinis [supersymmetric].
Iš Casimiro efekto egzistavimo išplaukia įrodymas, kad gyvoje gamtoje nėra visiškos simetrijos ir negali būti. Kitaip tariant, tam, gal egzistuotų gyvybė, turi būti simetrijos trikdžiai.
Zero-Point Fluctuations
...
Absoliutus Vakuumas ir Heizebergo neapibrėžtumas
Haizenbergo neapibrėžtumas neleidžia egzistuoti idealiam vakuumui - erdvei, kurioje bent dalį laiko visiškai nieko nebūtų.
Grubiai tariant, jei tiksliai apibrėšime laiką, negalėsime apibrėžti dalelės vietos erdvėje [taigi, ji galės būti ir mūsų "vakuumo zonoje"].
Tiksliau, žinodami laiką, nežinome jos energijos arba žinodami jos momentą nežinome pozicijos:
Taigi, norint, kad enrgijos būtų lygiai nulis,
padėties neapibrėžtumas būtų begalinis. tai yra, nulinė energija pasklidus po visur..
Tačiau, kaip galima kalbėti apie aukštą vakuumą, kai jame yra patalpintas realus kūnas - plokštelės? nejau iš jų pačių nefliuktuoja elektronai, fotonai, bozonai ar kiti velniai? na, surantatae, apie ką aš...
Ir apskritai, juk net negalime visiškai nugludinti paviršiaus, kad jis būtų lygus. O kvantinė fizika reikalauja ankstremų tikslumo. Tai gal netgi tos plokštelės susiliečia kurioje nors vietoje...
Na, bet jei jau buvo atliktas pavyzdingas eksperimentas, tai mokslinnkai tikriausiai į visa tai atsižvelgė ir matavimai buvo korektiški.
"Vacuum is not a tranquil void but a quantum state made up of matter fields and energy fields. "
-aether?